Pomoc:Schemat opisu szablonu

Z Drama@DEEP

Niniejszy schemat opisu szablonu jest metodą bezpiecznego oddzielenia dokumentacji szablonu od kodu szablonu, poprzez umieszczenie dokumentacji na oddzielnej stronie. Pozwala to na całkowite zabezpieczenie szablonu, jednocześnie umożliwiając pozostawienie dokumentacji niezabezpieczonej, tak by wszyscy mogli ją edytować.

Co to daje?

Wikipedyści generalnie rzecz biorąc lubią, gdy instrukcja obsługi szablonu znajduje się na samej stronie szablonu (na przykład: [[Szablon:]]). Można to osiągnąć wpisując opis wprost do kodu szablonu wewnątrz tagów <noinclude>...</noinclude>. Powoduje to jednakże pewne problemy:

Niniejsza strona pomocy opisuje strategię i sposób dokumentacji szablonów, który pozwala użytkownikom przypomnieć sobie zasady użycia szablonu (lub nauczyć się ich), a przy tym przyspiesza ładowanie stron i zmniejsza obciążenie serwerów.

Rozwiązaniem jest utworzenie dla dokumentacji i instrukcji obsługi szablonu dokumentacji i przechowywanie ich tam, zamiast wewnątrz samego szablonu narzędziowego. Szablon dokumentacji jest oddzielony od kodu blokiem noinclude—/noinclude, który jest bardzo krótki, a zatem łatwiejszy do przetworzenia przez procesor.

Daje to także dwa dodatkowe plusy:

  1. Minimalizuje czas ładowania często używanych szablonów w przypadkach, gdy zmienione zostały w stopniu minimalnym, np. dodany został link interwiki.
  2. Dokumentacja ważnych i zabezpieczonych szablonów może być rozszerzana i modyfikowana bez obawy o działanie samego szablonu.

Jak to się robi

Dla szablonu o nazwie Szablon:X, należy utworzyć stronę Szablon:X/opis i wkleić na nią następujący kod:

{{Podstrona dokumentacji}}
<!-- EDYTUJ DOKUMENTACJĘ SZABLONU PONIŻEJ TEJ LINII -->

<includeonly>
<!-- DODAJ KATEGORIE PONIŻEJ TEJ LINII -->

<!-- DODAJ INTERWIKI PONIŻEJ TEJ LINII -->
</includeonly>

Następnie wprowadź dokumentację, kategorie i interwiki w odpowiednie miejsca oznaczone komentarzami powyżej.

Na stronie szablonu X dodaj:

<noinclude>{{Dokumentacja}}
<!-- Kategorie i interwiki dodawaj do podstrony /opis, nie tutaj! -->
</noinclude>

Uwaga: Upewnij się, że otwierający znacznik <noinclude> znajduje się w tej samej linii co ostatni znak kodu (lub tekstu) szablonu, nie w nowej linii. W przeciwnym wypadku dodatkowa linia zostanie dodana do stron, do których dołączany jest X (co prawie nigdy nie jest pożądanym efektem).

Szablon może teraz być całkowicie zabezpieczony, a jego dokumentacja na 'X/opis' może pozostać niezabezpieczona, by każdy mógł ją edytować.

Plusy

Nawigacja
patronujemy
dla edytorów
portale
nasi partnerzy
Narzędzia